مقالات تخصصی

کالیپر ترمز چیست؟ 5نشانه خراب شدن آن را بشناسید.

کالیپر ترمز چیست؟ علت خراب شدن آن چیست؟

ما در مقالات قبل درباره دیسک ترمز، خرابی آن، تعمیر یا تعویض دیسک وموارد اینچنینی ترمز صحبت کردیم. اما در این مقاله به جز مهم دیگری از سیستم ترمز به‌نام کالیپر ترمز می‌پردازیم.

کالیپر ترمز و تاثیر آن بر عملکرد ترمز بخشی است که تصمیم داریم در این مقاله به آن بپردازیم، برای پرداختن به این مسئله ابتدا باید بدانیم کالیپر ترمز  چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و سپس به نشانه‌های آسیب و فرسودگی این قطعه و همچنین زمان تعویض آن میپردازیم.

تاکید ما بر این است که با شناخت بهتر این قطعه از نشانه های فرسودگی آن مطلع شوید چنانچه شما آشنایی بیشتری با این قطعه مهم در خودرو داشته باشید در صورت بروز مشکل راحت و سریع تر می‌توانید آن‌را رفع و رجوع کنید و از بروز حادثه جلوگیری کنید.

البته بهتر است درهنگام خرید این قطعه از ضمانت و کیفیت قطعه اطمینان حاصل کنید تا کالیپر شما عمر طولانی تری داشته باشد.

اطلاعاتی که در این مقاله کسب می‌کنید:

کالیپز ترمز چیست؟

کالیپر ترمز چه کاری انجام می‌دهد؟

انواع کالیپر ترمز

اجزا کالیپر ترمز

نشانه های خراب شدن کالیپر ترمز

چه زمانی کالیپر ترمز را تعویض کنیم؟

نتیجه کلی

کالیپز ترمز چیست؟

کالیپر ترمز بخشی از سیستم ترمز دیسکی خودرو است. درون کالیپر پیستون ها و دو عدد صفحه فلزی به‌نام لنت ترمز جای می‌گیرند. به‌طور معمول ترمزهای دیسکی در چرخ‌های جلوی خودرو به‌کار می‌روند ولی به‌کار بردن آنها در چرخ عقب هم ممکن است.

بطور ساده هدف کالیپر فشردن لنت‌های ترمز به روتور برای کند شدن حرکت و درنهایت توقف خودرو است. شایان ذکر است کالیپر ترمز در بالای روتور بصورت گیره قرار می‌گیرد.

کالیپر ترمز چه کاری انجام می‌دهد؟

کالیپرهای ترمز تسکین بخش لنت های شما هستند. نحوه کار این قطعه به این صورت است که هنگام پا گذاشتن روی پدال ترمز، پیستون سیلندر اصلی را به جلو هل می‌دهد و باعث فشرده شدن مایع ترمز می‌شود. روغن ترمز پیستون های کالیپر ترمز را به سمت روتورها می‌فشارد و باعث می شود روتورها بین لنت‌های ترمز ایجاد فشار کنندو این باعث ایجاد اصطکاک و کاهش سرعت خودرو می‌شود.

انواع کالیپر ترمز:

لازم به ذکر است انواع کالیپر به 2نوع تقسیم‌بندی می شوند: کالیپر شناور- کالیپر ثابت.

برخی نوع شناور را به‌عنوان کالیپر کشویی نیز می‌شناسند.

کالیپر ترمز شناور:

این کالیپر ها دارای حرکات ورودی و خروجی می‌باشند. کالیپر ترمز شناور حداکثر 2 پیستون در داخل روتور دارد. پیستون پس از فشردن پدال ترمز کل کالیپر را فشار می‌دهد و با کمک لنت ترمز باعث اصطکاک در هر طرف روتور می‌شود.

کالیپر های ترمز ثابت:

قابل به ذکر است کالیپرهای ترمز شناور با کالیپر های ثابت کاملا متفاوت‌اند. همانطور که از اسم‌شان پیداست، کالیپر های ثابت حرکت نمی‌کنند. اما کالیپر های شناور از الگوی خاصی برای حرکت استفاده می‌کنند. کالیپر های ثابت پیستون هایی  در سمت داخل و بیرون روتور دارند. معایب این نوع کالیپر ترمز این است که قیمت بالایی دارند و خریداری این کالیپر برای عموم به‌صرفه نیست.

برخی کالیپر های ثابت در هرطرف بیشتر از دو پیستون دارند، در واقع روتورها می‌توانند پیستون های زیادی در اطراف خود داشته باشند اما این تنها در صورتی ممکن ایت که بتوانید از پس هزینه های نسبتا سنگین آن برآیید.

اجزا کالیپر ترمز:

این قطعه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که این اجزا عبارتند از:

بدنه کالیپر:

بدنه کالیپر محفظه‌ای است که سایر اجزای کالیپر در آن قرار دارند. پیستون‌ها: پیستون‌ها قطعات متحرک کالیپر هستند که فشار روغن ترمز را به لنت‌های ترمز منتقل می‌کنند. معمولاً از آلومینیوم یا برنج ساخته می‌شوند.

رگلاتور:

رگلاتور قطعه‌ای است که از کشیده شدن لنت‌های ترمز روی روتور جلوگیری می‌کند..

فنر برگشت:

فنر برگشت قطعه‌ای است که پیستون‌ها را به موقعیت اولیه خود پس از ترمز باز می‌گرداند.

لنت‌های ترمز:

لنت‌های ترمز قطعاتی هستند که با ایجاد اصطکاک با روتور، خودرو را کند می‌کنند.

روغن ترمز:

روغن ترمز سیالی است که نیروی پدال ترمز را از طریق شلنگ های ترمز به کالیپر انتقال می‌دهد.

کالیپر ترمز

نشانه های خراب شدن کالیپر ترمز

کالیپر ترمز هم مثل باقی قطعات خودرو نیاز به نگهداری صحیح، تعمیر و تعویض دارد. اما از کجا بفهمیم چه زمانی کالیپر ترمز خودرو ما آسیب دیده و نیاز به بازنگری دارد؟ در ادامه به مواردی می پردازیم که نشانه‌ای از خرابی کالیپر هستند.

-اگر پیستون جمع شده باشد و ترمز درگیر شود، ترمز ماشین به خوبی کار نکند باید به سلامت پیستون شک کنید و این می‌تواند نشانه ای از خرابی کالیپر باشد.

– اگر خودرو به یک سمت کشیده شود، می توان این را نشانه خرابی کالیپر ترمز دانست.

– یکی دیگر از نشانه های گیرپاچ کردن پیستون زود به زود خراب شدن لنت است. دلیل این اتفاق گرمای بیش از حدی است که درگیری یکسره آن بوجود می‌آورد.

– از نشانه های دیگر نشت مایع روغن ترمز است.

-نشانه دیگر ایجاد سروصدا در چرخ های ماشین است.

چه زمانی کالیپر ترمز را تعویض کنیم؟

در خودرو شما قطعات تعویضی زیادی وجود دارد که با گذشت زمان باید آنهارا تعویض کنید. کالیپر ترمز یکی از این قطعات است. ولی ممکن است برای شما هم سوال باشد که چه زمانی باید کالیپر را تعویض کنید؟ در ادامه مقاله پاسخ این سوال را خواهیم داد.

کالیپر را باید زمانی که روغن نشت می‌کند عوض کرد.

از نشانه‌های خرابی کالیپر ترمز این است که نشت زیادی در بخش زیرین خودرو و روی چرخ‌ها و همچنین در محفظه موتور وجود دارد. اگر متوجه نشت روغن شدید باید کالیپر ترمز ماشین را بازرسی کنید و آن را جدی بگیرید.

کالیپر را باید زمانی که پدال ترمز خیلی سفت یا خیلی نرم شده عوض کنید

توجه کنید که پدال ترمز نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد. چنانچه پدال خیلی نرم یا خیلی سفت بود حتما آن را بررسی کنید. توجه داشته باشید خودرویی که کالیپر آن سالم و بدون نقص است، با کوچکترین لمس روی پدال ترمز متوقف خواهد شد.

اگر برای اینکه ماشین خود را متوقف کنید نیاز باشد که بطور کامل به پدال ترمز فشار وارد کنید و آن را تا انتها پایین ببرید، این نشان می‌دهد که شما باید کالیپر خودرو را جایگزین کنید.

کالیپر را باید زمانی که چراغ ترمز ماشین و چراغ چک ماشین روشن میشود عوض کنید.

روشن بودن این چراغ ها نشانه این است که کامپیوتر مرکزی خودرو مشکل سیستم ترمز را تشخیص داده و در این مرحله خود شما نمیتوانید مشکل ماشین را حل کنید و بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید که سیستم ترمز شما را بدرستی بررسی کند. 

کالیپر ترمز چیست؟ 5نشانه خراب شدن آن را بشناسید.

نتیجه کلی:

سیستم ترمز خودرو از حساس ترین و مهم ترین بخش های یک خودرو می‌باشد و بی توجهی و سهل‌انگاری درباره آن ممکن است خطرات جبران ناپذیری به‌همراه داشته باشد.

همانطور که شرح دادیم کالیپر از اجزای قابل اهمیت سیستم ترمز خودرو می‌باشد. و سالم و بدون نقص بودن آن حائز اهمیت است.

از آنجایی که این قطعه عضو مهمی است، بهتراست از برندهای قوی و باکیفیت و دارای ضمانت تایید اصالت کالا برای تهیه این قطعه استفاده کنید.

و هرگز در این مورد برای صرفه‌جویی در هزینه ها از قطعاتی با کیفیت پایین استفاده نکنید. تا از بروز هرگونه حوادث احتمالی جلوگیری کنید. پس از اطمینان از اصل و باکیفیت بودن کالا خودتان نیز با رعایت سرعت و عدم ترمزشدید به عمر طولانی این قطعه کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *