مقالات تخصصی

قالب تنه چیست؟ قالب تنه بادی، جایگزینی مناسب برای قالب تنه های معمولی.

قالب تنه چیست؟ قالب تنه بادی، جایگزینی مناسب برای قالب تنه های معمولی.

اگر خودرویی در اثر آسیب های جاده‌ای یا… دچار فرورفتگی بشود راه‌حل مکانیک های حوزه خودرو برای رفع این مشکل و بهبود وضعیت صافکاری است. در مقاله صافکاری خودرو و ابزار های آن، بطور کامل چیستی صافکاری را شرح دادیم، و به ابزار های موردنیاز برای انجام صافکاری  بدون رنگ اشاره کردیم، ابزار صافکاری یکی از مهم ترین فاکتورهای یک صافکاری مناسب و عالی است.

امروزه ابزار های صافکاری با توجه به رشد صنعت خودروسازی از تحول زیادی برخوردار شده است.

یکی از ابزار هایی که از گذشته تا امروز در حرفه صافکاری استفاده می‌شود، اما هرروز و هرروز بهتر و بهینه تر شده است، ابزار قالب تنه است.

در این مقاله میخواهیم به قالب تنه و انواع آن بخصوص قالب تنه بادی بپردازیم، پس تا آخر این راه همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قالب تنه چیست؟

کاربرد قالب تنه

معایب قالب تنه های قدیمی

قالب تنه چیست؟

قالب تنه یکی از وسایل در زمینه ی صافکاری خودرو است که نیاز به مهارت بالایی دارد و تنها افراد کار بلد و حرفه ای هستند که می توانند از این ابزار استفاده کنند. صافکاران برای ترمیم و اصلاح ناهمواری ها یا اصطلاحا قرشدگی های سطح بدنه ی خودرو ها از قالب تنه استفاده می کنند.

اگر خودرو ها بر اثر تصادف یا حوادث دیگری آسیب ببیند، به عنوان یک خودروی دست دو شناخته شده و ممکن است زیر قیمت واقعی فروش برود و زیبایی خود را از دست دهد. قالب تنه در این صورت می تواند به عملیات صافکاری کمک زیادی بکند؛ افراد ماهر در این زمینه با ضرباتی صحیح به بدنه ی خودرو با قالب تنه صافکاری، سطح آسیب دیده را صاف و هموار می کنند.

کاربرد قالب تنه:

ممکن است در بعضی مواقع در هنگام رانندگی، سهل انگاری یا بی توجهی و حتی اشتباه فردی دیگر سبب آسیب دیدگی خودرو شود. در صورتی که خسارت وارد شده به خودرو خیلی زیادی نباشد، می توان این مشکل را تا حد زیادی توسط صافکار بر طرف کرد. همانطور که قبلا گفتیم برای رفع مشکل میتوان از دو روش صافکاری بی رنگ و صافکاری بارنگ استفاده کرد. حال با توجه به این قضیه قالب تنه می تواند به عنوان یک ابزار کارامد در امر صافکاری بی‌رنگ نا همواری های سطحی خودرو را از بین ببرد.

قالب تنه صافکاری می تواند بخش ها و قطعات مختلفی از اتوموبیل را اصلاح کند. از این قطعات می توان به سپر، شاسی، سینی، در ها، کاپوت و در صندوق اشاره کرد.

لازم به ذکر است استفاده از قالب تنه در صافکاری برای همه ی قطعات ذکر شده صادق نیست و هر کدام از بخش ها نیاز به مهارت خاص و روش متفاوتی است که نیازمند دانش بالا در این زمینه می باشد

اما قالب تنه چگونه می تواند قر شدگی های سطح خودرو را برطرف سازد؟

صافکار با استفاده از قالب تنه به سطح خودرو ضربات پیاپی وارد می کند و به همین وسیله سطح خودرو دوباره صاف و صیقلی می شود

معایب قالب تنه های قدیمی

اگر سطح خودرو شما دچار آسیب شود و صافکار بخواهد با قالب تنه های دستی بصورت سنتی این آسیب را برطرف کند، می‌بایست ضربات محکم و پشت سرهم به خودرو شما وارد کند.

این ضربات متوالی، به مچ دست صافکار فشار زیادی وارد میکنند و ممکن است به مچ دست آسیب های جبران ناپذیری وارد شود.

ضربه زدن با قالب تنه معمولی کار آسانی نیست و صافکار در هر دقیقه نهایتا می‌تواند 10-15 ضربه به سطح خودرو وارد کند. پس در نتیجه زمان بیشتری برای اصلاح آسیب خودرو نیاز دارد.

اما راه حل چیست؟ چگونه می شود استفاده از قالب تنه را بهینه‌تر کرد؟

قالب تنه یا چکش صافکاری بادی جایگزین قالب تنه معمولی :

امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، قالب تنه های بادی به بازار آمده اند و متخصصین توانسته اند با ساخت قالب تنه های بادی، معایب قالب تنه های قدیمی را رفع کنند و یک وسیله بهینه و کاملا کارآمد در اختیار صافکاران قرار دهند.

چکش صافکاری بادی، محصولی بسیار با کیفیت و بسیار پر متقاضی برای موج گیری و یکسان سازی سطوح بدنه خودرو که بوسیله باد ضربات کنترل شده ایجاد می‌کند.

این محصول در هر ثانیه 45 ضربه وارد می‌کند که سرعت عمل استادکار صافکاری را بسیار بالا می‌برد، همچنین با وجود پیچ رگولاتور کنترل فشار باد،  می‌توان قدرت ضربات را کم یا زیاد کرد.

جنس قالب‌های زیری دستگاه از فولاد آلیاژی 7176/1 یا همان فنر آبکاری شده می‌باشد که بسیار سخت و با استحکام هست از طرف سطح قالب تنه ماشین‌کاری و پولیش کاری شده است.

قالب‌های زیری قابل تعویض بوده و همراه دستگاه دو قالب تنه تخت و منحنی ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است، قالب تنه بادی دیگر معایب قالب تنه معمولی را ندارد، توان این را دارد که در هر دقیقه 45 ضربه به سطح خودرو وارد کند و در نتیجه زمان کمتری از صافکار صرف می کند و کار در نهایت تمیز و یکدست تر خواهد شد.

چکش صافکاری بادی، به دلیل اتوماتیک بودن نیازی به دخالت دست ندارد و ضربات کنرل شده خودرا بوسیله باد ایجاد میکند. در نتیجه، آسیب به مچ صافکار را به صفر می‌رساند.بدون فشار آمدن به آناتومی دست و کتف عملیات صافکاری سنتی را با این محصول، تا20 برابر سرعت بیشتر می توان انجام داد.

قالب تنه چیست؟ قالب تنه بادی، جایگزینی مناسب برای قالب تنه های معمولی.

تکنولوژی چکش صافکاری بادی در ایران برای اولین بار:

امروزه بیشتر قالب تنه های موجود در بازار از نوع قدیمی و دستی هستند، اما با توجه به معایبی که ذکر کردیم، بهتر است از قالب تنه بادی استفاده کنید.

برند تیماتک افتخار این را دارد که بعد از آزمون و خطا های فراوان توانسته است محصولی را خلق و توسعه دهد که پاسخگوی نیاز اساتید این حرفه باشد  تیماتک توانسته است تولید کننده اولین دستگاه قالب تنه بادی در ایران و سومین برند در سطح بین الملل باشد.

لازم به ذکر است که قالب تنه بادی تیماتک جزمعدود دستگاه هایی در دنیا می باشدکه علاوه بر دارا بودن رگولاتور تنظیم باد جهت تنظیم قدرت ضربات، امکان تنظیم میزان پرتاب قالب تنه را به شما می دهد در نتیجه شما دو پارامتر مهم قدرت و میزان پرتاب قالب تنه را همزمان در دستگاه تیماتک خواهید داشت.

قالب تنه بادی تیماتک planishing hammer چکش صافکاری

نتیجه کلی:

اگر در حرفه صافکاری مشغول به کار هستید، ممکن است هرروزه با خودرو هایی که سطح و بدنه آنها آسیب دیده است سروکار داشته باشید. برای رفع آسیب بدنه این خودرو ها دو روش صافکار بی رنک و صافکاری بارنگ وجود دارد.

همانطور که می‌دانید، یکی از ابزار های مهم در روش صافکاری بی رنگ قالب تنه یا چکش صافکاری است.

قالب تنه معمولی می تواند کار شما را راه بیاندازد اما یکسری معایب دارد، سرعت شمارا پایین می‌آورد، تعداد ضربه هایی که میتوانید در دقیقه بزنید به 15 ضربه نمی‌رسد، به مچ دستتان فشار و آسیب وارد می‌کند.

حال اگر دنبال راه‌حل برای این معایب می‌گردید، بهتر است از قالب تنه یا چکش های بادی استفاده کنید. این چکش ها ضربات دقیق و اصولی با استفاده از باد، به بدنه خودرو وارد می‌کنند و نیازی به دخالت دست ندارند.

برند تیماتک برای اولین بار در ایران، با آزمون و خطا های فراوان توانسته است، نمونه ای از قالب تنه بادی  را خلق و توسعه دهد که پاسخگوی نیاز متخصصین حوزه صافکاری باشد و شمارا از قالب تنه هاس معمولی بی‌نیاز سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *